Міськрада Жешува програла в суді в справі знаменитого жешувського пам’ятника

Воєводський адміністративний суд (ВАС) у Жешуві встановив, що ухвалений у вересні минулого року план зонування території Пам’ятника Революційного Подвигу в Жешуві є недійсним. Це тріумф власника монумента, тобто Асоціації Родин Незламних Солдатів Підкарпаття (Stowarzyszenia Rodzin Niezłomnych Żołnierzy Podkarpacia, АРНСП), яка оскаржила рішення щодо прийняття плану. Влада міста стверджує, що рішення ВАС стосувалося лише процедурних питань і заявляє, що зробить ще одну спробу ухвалення місцевого плану.

Боротьба за пам’ятник

Конфлікт щодо майбутнього Пам’ятника Революційного Подвигу знову загострився рік тому. Нагадаємо, що в червні 2024 року орден бернардинів, який кілька десятків років тому отримав територію пам’ятника разом із ділянкою, де нині розташовані бернардинські сади, передав монумент АРНСП. Президентом асоціації є Марчін Марушак, який є прихильником знесення пам’ятника, вважаючи, що він пропагує комунізм.

З іншого боку – президент Жешува Конрад Фійолек, який прагне зберегти пам’ятник, стверджуючи, що це символ міста і цього хоче більшість мешканців. Улітку минулого року Підкарпатський воєводський консерватор пам’яток вирішив внести пам’ятник до реєстру пам’яток. Заяву з цього приводу ще в 2018 році подала Фундація Жешувська, яка бореться за збереження пам’ятника.

Однак рішення про внесення об’єкта до реєстру пам’яток ще не набрало чинності, оскільки згаданий власник пам’ятника, тобто асоціація Марушака, оскаржила рішення консерватора до Міністерства культури та національної спадщини. Остаточного рішення щодо того, чи є пам’ятник дійсно пам’яткою, наразі немає. Але до моменту вирішення цієї справи пам’ятник перебуває під охороною.

План додаткового захисту

Влада міста вжила ще одну ініціативу, яка мала забезпечити додатковий захист пам’ятника від його знесення, а також відкрити шлях до його вилучення у теперішнього власника. Міськрада підготувала план зонування для території, на якій стоїть монумент. Згідно з планом, він мав отримати функцію громадської міської площі. Такий крок мав дати місту шанс на вилучення цієї території на підставі експропріації. У документі кілька разів також зазначено, що пам’ятник є надбанням сучасної культури, а отже, повинен бути захищений. Є також положення, які прямо забороняють зміну форми та габаритів пам’ятника.

Міська рада ухвалила постанову щодо такого плану зонування у вересні минулого року..

Постанова недійсна

Власник пам’ятника заявляв, що буде оскаржувати положення плану до всіх можливих інстанцій. І справді так і зробив. АРНСП вирішила оскаржити постанову до ВАС в Жешуві. Виявилося, що суд став на їхній бік. Засідання у справі плану зонування відбулося 10 липня. ВАС визнав недійсною оскаржену постанову. Президент асоціації одразу похвалився сприятливим для себе вироком у соціальних мережах.

Після скарги, поданої АРНСП, вироком Воєводського адміністративного суду в Жешуві від 10 липня 2025 року було визнано недійсною постанову Міської ради Жешува від 24 вересня 2024 року про прийняття Плану просторового зонування щодо території, на якій стоїть пропагуючий насильство і злочини “Пам’ятника Революційного Подвигу”. Виявилося таким чином, що дії Президента Жешува і Міської ради в цій справі були просто незаконними — написав президент АРНСП Марчін Марушак.

Марушак стверджує, що неодноразово інформував владу міста про юридичні недоліки постанови та проєкту.

Пан Президент Фійолек вважав, що тільки він у цій справі має рацію і не повинен нікого, а особливо власника території, питати про думку — вважає Марушак.

Президент асоціації стверджує, що президент погрожував публічно відібрати їхню власність і відмовлявся від переговорів. Він також нагадує, що влада Жешува розпочала хрестовий похід проти попередніх власників пам’ятника, тобто ордену бернардинів. Ратуша подала на них цивільний позов, у якому вимагає повернення території, де стоїть пам’ятник, а також земель, на яких нині розташовані бернардинські сади.

Наша Асоціація, попри численні переслідування та атаки з боку міської влади і її служб, докладе всіх зусиль, щоб місце, на якому стоїть пропагуючий насильство і злочини “Пам’ятник Революційного Подвигу”, гідно і відповідно до польської традиції представляло наше місто — заявляє Марцін Марушак.

Міська рада: спробуємо ще раз

Як на рішення Воєводського адміністративного суду про скасування плану зонування реагує жешувська ратуша? Речниця президента Мажена Клечек-Кравєц повідомила, що ВАС скасував ухвалу виключно з процедурних причин.

Це важлива інформація, бо згідно з усним обґрунтуванням вироку, не були поставлені під сумнів змістовні положення плану — повідомляє Маржена Клечек-Кравєц.

У такій ситуації місто захоче ще раз ухвалити план для території пам’ятника відповідно до зауважень, висловлених судом.

Ми звернемося за письмовим обґрунтуванням вироку, щоб точно ознайомитися з аргументацією суду. Після його отримання й аналізу – врахуємо зауваження суду, проведемо повторне публічне представлення плану, а потім документ знову потрапить на сесію Міської ради Жешува. Одночасно, щоб повністю використати доступні правові засоби, подамо апеляцію до Головного адміністративного суду — зазначає речниця президента.

Ратуша однозначно заявляє, що в справі пам’ятника не здасться. І йдеться не лише про його захист, а й про його передачу від асоціації місту.

Нагадаємо, що сам Пам’ятник Революційного Подвигу вже кілька років оточений огорожею. Все це пов’язано з його поганим технічним станом. Монумент з кожним тижнем також усе більше забруднюється пташиним послідом.



Пам’ятник Революційного Подвигу (Pomnik Czynu Rewolucyjnego ) у Жешуві також відомий під назвами - Пам’ятник Чину Революційного, Пам’ятник революційній боротьбі був відкритий у 1974 році. Творцем пам’ятника був Мар’ян Конечни ректор Краківської академії образотворчих мистецтв, котрий походив з Підкарпаття.

Пам’ятник стоїть на постаменті, який з боку площі дефіляд спочатку виконував функцію почесної трибуни. Основну форму пам’ятника утворює пара дзеркальних елементів у формі стилізованого лаврового листя (символів перемоги), з’єднаних на висоті близько 8 метрів двома фігуральними скульптурами.

З боку міста та площі пам’ятник прикрашають фігури робітника, селянина і солдата на тлі прапора революції, тоді як із зовнішнього боку, з боку кільця — зображення богині перемоги Ніки. Монументальне лаврове листя складається з 37 пар залізобетонних сегментів, кожен з яких перевищує висоту одного метра.

У підніжжя листя з південно-східного боку розміщені чотири мармурові таблиці, з яких дві порожні, а дві містять написи авторства голови Спілки польських літераторів у Жешуві Збігнєва Доміни: “Ваш героїчний подвиг — безсмертна слава — наша вдячність безмежна” та “На честь героїв революційної боротьби за народну Польщу — суспільство землі жешувської в XXX-річчя ПНР”.

Вага пам’ятника становить 466 тонн. Фундамент складається з декількох десятків залізобетонних паль довжиною близько 10 м. В ході будівництва було використано 180 кг цвяхів.

Пам’ятник і сьогодні знаходиться у своєму первинному вигляді. Єдиною зміною було встановлення герба міста на його верхівці.


15.07.2025

Дивіться також: